פרס אונסק”ו-לוריאל לחוקרת אדית נאור

אדית נאור, חוקרת צעירה לביולוגיה וגנטיקה מאוניברסיטת תל-אביב, זכתה בפרס אונסק"ו-לוריאל "למען נשים במדע" על מחקרה בתחום טפילים מסוג טוקסופלזמה – הטפיל היעיל ביותר בעולם, המסוגל להדביק כל יצור בעל דם חם

ביום ג’, ה-23.7.2013, נערך הטקס השנתי להענקת פרסי אונסק”ו-לוריאל “למען נשים במדע” – ישראל 2013. אדית נאור, מדענית לביולוגיה וגנטיקה מאוניברסיטת תל-אביב, היא אחת משתי הזוכות בפרס. אדית זכתה על מחקרה בתחום טפילים מסוג טוקסופלזמה – הטפיל היעיל ביותר בעולם, המסוגל להדביק כל יצור בעל דם חם, ללא קשר לסוגו או לשלב התפתחותו. את המחקר תבצע אדית באוניברסיטת סטנפורד-ארה”ב.

המדעניות זוכות בפרס כספי בסך 50,000 ש”ח כל אחת, וכן תהיינה המועמדות הישראליות לפרס אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע” העולמי 2013. יצוין כי בשלוש השנים האחרונות ברציפות זכו שלוש מדעניות צעירות בפרס הנחשב – מה שהופך את ישראל למעין “מעצמה” בפרס זה.

הוועד הישראלי לאונסק”ו ולוריאל ישראל משתפים פעולה מזה שנים לצורך קידום מדעניות צעירות בישראל, בהמשך לשיתוף פעולה עולמי נרחב בין לוריאל העולמית ואונסק”ו “למען נשים במדע” – L’ORÉAL-UNESCO For Women In Science. שותפות זו, שנוצרה בשנת 1998, נועדה להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי.
חבר השופטות הישראלי שבחר את המועמדות הישראליות לתמיכה במחקר ולהכרה בינלאומית, מורכב ממדעניות ישראליות בכירות ובעלות שם עולמי: יו”ר חבר השופטים היא פרופ’ רות ארנון, כלת פרס ישראל ונשיאת האקדמיה למדעים, מכון ויצמן. חבר השופטות מורכב מפרופ’ עדה יונת, כלת פרס “נובל” ופרס ישראל, מכון ויצמן; פרופ’ רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ’ חגית ירון-מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ופרופ’ אפרת לוי-להד, ראש המחלקה לרפואה גנטית במרכז הרפואי שערי צדק. יצוין כי בשנת 2008, עוד בטרם זכתה בפרס “נובל”, הפכה פרופ’ עדה יונת לישראלית הראשונה הזוכה בפרס לוריאל-אונסקו “למען נשים במדע”.

המדע צריך נשים
הטקס התקיים במעמד שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו; שר המדע הטכנולוגיה והחלל, חבר הכנסת יעקב פרי; כלת פרס ישראל ונשיאת האקדמיה למדעים, פרופ’ רות ארנון; פרופ’ חגית ירון מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה; גב’ קלוד ברייטמן, שלום וזיוה זיידלר, ריצ’י האנטר ומכובדים רבים נוספים. את הטקס אירחו גד פרופר – יו”ר מועצת המנהלים של לוריאל ישראל, ונאוה רביד – מנכ”ל לוריאל ישראל.

נאוה רביד, מנכ”ל לוריאל ישראל, אמרה: “המדען סקרן מטבעו, מחפש את האמת ומנסה להבדילה מדברים לא אמיתיים. יש לו כושר הפשטה והוא גם שאפתן ותחרותי. כל אחד שמסוגל באופן אינטלקטואלי ורגשי לענות על הקריטריונים אלו יכול לעסוק במדע ללא קשר למין הביולוגי, גבר או אישה וכל השאר הוא ‘מיתולוגיה פופולארית’ שהפכה למציאות שכולנו מנסים ואפילו מצליחים – בקצב איטי מדי – לשנות. המשולש – לוריאל, מדע ונשים – הוא משולש מנצח ובלתי ניתן להפרדה, ואם הוא לא בא בקלות חייבים לדחוף אותו קדימה. לוריאל ישראל, כמו במדינות אחרות, דוחפת ותדחוף אותו קדימה, כי לוריאל עובדת עבור נשים. נשים צריכות מדע ומדע צריך נשים, והקושי רק מאתגר אותנו יותר”.

חדש באתר:
יבוא מטורקיה לישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *